Kategori Nyheter

Postinfektiösa sjukdomar drabbar hundratusentals människor i Sverige, och hundratals miljoner världen över. Inte sällan är både funktionsförmåga och livskvalitet kraftigt nedsatt. Samtidigt står vården ofta utan kunskap och effektiva behandlingar. För att förändra det här startar Virus- och pandemifonden en insamling till förmån för forskning om postinfektiösa sjukdomar som postcovid och ME.

Insamlingen ska framför allt främja svensk forskning, och genomförs med stöd av Svenska Covidföreningen, Riksförbundet för ME-patienter och Föreningen för Svårdiagnostiserade Infektionssjukdomar.

Insamlade medel kommer användas för att:
● finansiera forskning som förbättrar diagnostik och behandling
● utforska befintliga läkemedel för symtomlindring och potentiell bot
● möjliggöra forskning som kan leda till bättre funktionsförmåga och livskvalitet för drabbade

Insamlingen pågår till den 30 april 2025 och riktar sig både till privatpersoner och organisationer. Därefter kommer Virus- och pandemifonden utlysa anslag som svenska forskare välkomnas att söka. Patientföreningarna kommer att ha en rådgivande funktion när forskningsmedel fördelas men Virus- och pandemifonden ansvarar för slutgiltiga beslutet.

Läs mer och stöd forskningen här. Tillsammans kan vi göra skillnad!

Fler nyheter